Hekim Sigortası Doktor Hikayeleri 1 Leonid Rogozov Oto Apendektomi

Hekim Sigortası | Doktor Hikayeleri – 1

Leonid Rogozov Oto Apendektomi

Leonid-Rogozov-zorunlu-hekim-sigortasi-doktor-hikayeleri

Doktor Leonid İvanoviç Rogozov (Adı kendi alfabeleriyle Леонид Иванович Рогозов olarak yazılıyor); 1960-1961 yıllarında düzenlenen altıncı Sovyet Antartik Seferi’nde görev alan Sovyet hekim. Görev sırasında kendinden başka bir doktorun olmaması sebebiyle, zorunlu olarak kendi kendini apandisit ameliyatı yapmasıyla tarihe geçmiştir.

Antarktika’da bulunan Novolazarevskaya İstasyonu’nda o sefer için gönderilen tek hekim olan Rogozov, görevi sırasında kendisine apandisit tanısı koydu. Bulantı ve epigastrik ağrısının başlamasına ateş eşlik edince, kim bilir belki de batın muayenesi yapmadan, akut apandisit düşünmüş. Tanısını kendi kafasında kesinleştiren Rogozov, araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmaması sebebiyle kendi kendini ameliyat etme kararı almış.

Ayna Vasıtasıyla Kendisini Ameliyat Eden Doktor Leonid Rogozov

Zorunlu-hekim-sigortasi-Leonid-Rogozov-doktor-hikayeleri

Zorunlu olarak lokal anesteziyle yetinen ilginç hekim Rogozov; aynadaki simetrik yansımasına bakarak ve el yordamıyla iki saat süren bir operasyon gerçekleştirdi.

İki saat içerisinde apandisitini alan Leonid Rogozov otoapendektomi sonrası otosütürasyonu yaptı.

Ameliyat sonrasında peritonit bulguları kayboldu. Vücut sıcaklığı beş gün sonra normale döndü ve dikişleri operasyondan yedi gün sonra çıkarıldı. Yaklaşık iki hafta içerisinde görevine döndü. Bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçen Rogozov, 1961 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülüne layık görüldü.

Rusya’ya döndükten sonra cerrahiye olan ilgisine devam ederek Eylül 1966 yılında yemek borusu kanseri tedavisinde, yemek borusu rezeksiyonu başlıklı bir doktora tezini savundu. Daha sonra Sankt-Peterburg’da çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı.

Leonid-Rogozov-Oto-Apendektomi-Hekim-Sigorta

1986’dan 2000 yılına kadar Saint Petersburg Araştırma Enstitüsü’nde cerrahi bölüm başkanı olarak görev yaptı. Rogozov, 21 Eylül 2000 senesinde 66 yaşındayken Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde akciğer kanseri hastalığından yaşamını yitirdi.

 

Acaba tıbbi kötü uygulama saptansa Zorunlu Hekim Sigortası olmadığı gözlerden kaçmayan Rogozov’un yargı süreci nasıl işlerdi?